Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 068 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ateny- Grecja 2015

sobota, 18 kwietnia 2015 17:15
Skocz do komentarzy

 

Wielkanoc 2014 chyba zawsze będzie mi się kojarzyć tylko z jednym – z promocją Air Fast Ticket. Przez tydzień przed Wielkanocą AFT przesyłało kody zniżkowe o wartości 20 €/$, 30 €/$ a nawet 60 $ na rezerwację biletów lotniczych lub hoteli. Dzięki temu spałam za darmo m.in. w Novotelu w Poznaniu czy w Grand Mercure w Warszawie.  Jednak najlepsze, co udało mi się zarezerwować to darmowe loty dla dwóch osób do Aten.

 

Minęło 10 miesięcy. Nadszedł luty 2015. Większość osób korzystających z promocji AFT już o niej zapomniało, a dla nas właśnie wtedy rozpoczęła się ta najważniejsza podróż.

 

23 lutego, czyli dzień przed wylotem, udałyśmy się Polskim Busem do Warszawy. Nocowałyśmy w hostelu Downtown Warsaw. Standard hostelu pozytywnie mnie zaskoczył.  Dostałyśmy pokój z prywatną łazienką, do dyspozycji była też wspólna kuchnia. W hostelu codziennie wieczorem organizowane są jakieś rozrywki. W dniu naszego pobytu częstowano racuchami. Po za tym hostel ma bardzo dobrą lokalizację – znajduje się w samym centrum Warszawy.  Nocleg w Downtown Warsaw kosztował 35$, ale my miałyśmy go za darmo, ponieważ kiedyś  z serwisu hotels.com otrzymałam kupon na 35$ w ramach przeprosin za niedogodności i teraz postanowiłam go wykorzystać.

 

Następnego dnia rano udałyśmy się na lotnisko im. Fryderyka Chopina. Wylot był o godz. 10.50. Leciałyśmy linią Aegean Airlines. Jest to 6 linia lotnicza, którą miałam okazję lecieć. Mimo, że lot do Aten trwa tylko 2,5 godz. na pokładzie serwowany jest darmowy posiłek.

Po przylocie i przestawieniu zegarków o godzinę do przodu była już 14.30. Aby dojechać z lotniska do hotelu korzystałyśmy z metra. Bilet lotniskowy kosztuje 14 € dla dwóch osób. Linią niebieską (3) dojechałyśmy do stacji Syntagma, a tam przesiadłyśmy się na linię czerwoną (2) i wysiadłyśmy na stacji Metaxourghio. Zamieszkałyśmy w hotelu Neos Olympos. Hotel ma bardzo ładny wystrój, stylizowany jest na starodawny.  W całym budynku wi-fi jest darmowe. Za cztery doby w pokoju dwuosobowym z prywatną łazienką + śniadania zapłaciłyśmy 80 €, czyli zaledwie 10 € za noc od osoby! Lokalizacja hotelu też jest bardzo dobra. Odległość od głównego placu Aten - Monastiraki wynosi 1,5 km. Do większości atrakcji miasta można dojść na piechotę. My, podczas całego  naszego pobytu w Atenach, z metra korzystałyśmy zaledwie 2 razy i to tylko dlatego, że akurat się spieszyłyśmy. Bilet na przejazd kosztuje 1,2 €.

 

Następnego dnia rozpoczęłyśmy zwiedzanie Aten. Po raz pierwszy postanowiłam pójść z duchem czasu i zamienić papierową mapę na nawigację gps w telefonie. Była to dobra decyzja. Oszczędziłyśmy czas, nogi i nerwy. Nawigacja radziła sobie bardzo dobrze w wąskich i krętych uliczkach Aten, ani razu nie zabłądziłyśmy. Jedynie na rondach miałyśmy problem ze znalezieniem właściwego „zjazdu”, ale zawsze się udało. Korzystałam z aplikacji Navigator.

Najpierw udałyśmy się przed budynek Parlamentu. Akurat była pełna godzina i odbywała się zmiana warty.  Następnie poszłyśmy na stadion Panatenejski, gdzie w 1896 r. odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie. Stadion był wykorzystywany także podczas Igrzysk w 2004 r. Wstęp kosztuje 3 €. Wiem, że są sprzeczne opinie, co do tego, czy warto płacić za wstęp, ponieważ wszystko dobrze widać przez ogrodzenie. Ja weszłam i nie żałuję. Po zwiedzaniu stadionu poszłyśmy do świątyni Zeusa Olimpijskiego. Kupiłyśmy bilet wstępu za 12 €, który umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków Aten (m.in. Akropolu, Agory Greckiej i Rzymskiej). Kolumny, które pozostały po Olimpiejonie robią wrażenie. Są bardzo wysokie. Potem udałyśmy się na większą atrakcję Aten, czyli wzgórze Akropol. Znajdują się tutaj Teatr Dionizosa, gdzie zobaczyć można dobrze zachowane kamienne krzesła, odeon Heroda Attyka (niestety można go oglądać tylko z daleka), a także propyleje, czyli tzn. bramę, korytarz z kolumn po przejściu, którego naszym oczom ukazuje się ta najważniejsza budowla – Partenon. Świątynia została zbudowana w V w. p. n.e. w porządku doryckim. Poświęcona została bogini Atenie. Naprzeciwko Partenonu znajduje się Erechtejon. Jest to przykład architektury jońskiej. Najciekawiej prezentuje się południowy portyk, gdzie tradycyjne kolumny zastąpiono kariatydami, czyli podporami w kształcie kobiet.  Z Akropolu rozpościera się wspaniały widok na całe Ateny. Następnie udałyśmy się na wzgórze Areopag. Tego dnia była przepiękna pogoda, było słonecznie i ciepło. Siedziałyśmy, więc chwilę na skale odpoczywając i opalając się. Po zwiedzaniu poszłyśmy  posilić się do restauracji Thanasisa. Gyros z kurczaka w picie kosztował 2,4 €. Oto czy znajdziecie to miejsce nie musicie się martwić. Restauracja zajmuje całą ulicę od placu Monastiraki.

 

Następnego dnia poszłyśmy się na wzgórze Likavitos. Przed wyjazdem do Aten szukałam informacji na temat tego, jak najłatwiej wejść na wzgórze, od której strony, itp. ale żadnej konkretnej informacji nie znalazłam. A wjazd kolejką odpadał - toż to grzech wjeżdżać wzgórze mierzące niespełna 300 m n.p.m. Dlatego teraz postaram się opisać drogę, którą wchodziłyśmy. Metrem dojechałyśmy do stacji Evengelismos. Następnie należy skręcić w ulicę Ploutarchou i iść cały czas prosto aż do dolnej stacji kolejki Teleferik. Ulica ta, to tak naprawdę mnóstwo schodów, które musimy pokonać. Stojąc przed Teleferik skręcamy w lewo, w kierunku znaku drogowego ślepa uliczka. Tam, po prawej stronie, zobaczycie schodki, którymi należy podążać i od tego momentu ścieżka sama poprowadzi was na szczyt Likavitos. Na szczycie znajduje się  biały kościółek Agios Georgios oraz kawiarnia, a po drugiej stronie wzgórza – teatr. Popołudniu pogoda się popsuła. Zaczęło padać. Można wręcz powiedzieć, że to było oberwanie chmury, bo woda na ulicach sięgała do kostek. Wieczorem spacerowałyśmy po centrum Aten w poszukiwaniu ciekawych pamiątek dla siebie i bliskich. Kupiłyśmy miniaturkę Partenonu (12€), kubek (5€), maskotkę (3,50€)  oraz dwa ołówki (po 0,5€). Zakupy te zrobiłyśmy na ulicy Adrianou. Pamiątki były tu o wiele tańsze niż w innych miejscach. Gdy wracałyśmy do hotelu było już po zmroku, zatrzymałyśmy się więc na chwilę na placu Monastiraki i podziwiałyśmy oświetlony Akropol. I przy okazji kupiłyśmy 1 kg pysznych pomarańczy.

 

Kolejnego dnia wstałyśmy wcześniej niż zazwyczaj, ponieważ według prognozy pogody popołudniu znów miało padać. W planach miałyśmy zwiedzenie agory rzymskiej i greckiej. Było to już nasze trzecie podejście.  Agory otwarte są dla zwiedzających tylko do godziny 15. Niestety w poprzednich dwóch dniach zjawiałyśmy się przy branie wejściowej po tej godzinie. I nie tylko my. Wielu turystów z żalem patrzyło na tabliczkę, na której podane były godziny otwarcia  i odchodziło ze spuszczonymi głowami.  Natomiast trzeciego dnia już musiało nam się udać.  Agora rzymska jest o wiele mniejsza od greckiej, ale równie ciekawa. Mimo, że większość widać z ulicy przez ogrodzenie, moim zdaniem zdecydowanie warto wejść na jej teren. W końcu nie po to przyjeżdża się do Aten, aby podziwiać starożytne zabytki przez płot. Agora grecka to bardzo duży teren. Przy wejściu rozdawane są mapy. Najbardziej znaną budowlą jest świątynia Hefajstosa. Wrażenie robi to, jak dobrze jest zachowana. Warta zobaczenia jest także Stoa Attalosa. Na piętrze budynku znajduje się Muzeum Agory. Kolejnym miejscem, jakie miałyśmy odwiedzić tego dnia było Narodowe Muzeum Archeologiczne. Po drodze zatrzymałyśmy się w kawiarni na pyszne ciastko z serem feta za 1,8€. Wstęp do muzeum kosztuje 7 €, ale mi udało się wejść za darmo. W muzeum zgromadzone są eksponaty z różnych epok, zobaczyć można rzeźby, ceramikę, malowidła, biżuterię, itp.

 

Ostatniego dnia, przed godziną 6 rano, opuściłyśmy hotel i metrem udałyśmy się na lotnisko. Lot odbył się punktualnie i w Warszawie wylądowałyśmy o 10.

 

Ateny nie są drogim miastem. Nie tylko nocleg w hotelu kosztował mało. Pozytywnie zaskoczyły mnie też ceny posiłków i przekąsek w lokalach. 

Pobyt w Atenach uważam za bardzo udany. Szkoda tylko, że pogoda trochę pokrzyżowała nam plany i nie pojechałyśmy do portu w Pireusie. 

 

 

Hotel Neos Olympos:

Hotel Neos Olympos

 

 

12SL372630 [1280x768].JPG

 

 

35SL372847.JPG

 

 

Kręcone schody w hotelu:

SCN4853i [1280x768].jpg

 

 

 

W pokoju hotelowym:

19DSCN4637i [1280x768].jpg

 

 

 

Zmiana warty przed Parlamentem:

50DSCN4658 [1280x768].jpg

 

 

Z wartownikiem:

Z wartownikiem przed Parlamentem Greckim w Atenach

 

 

Stadion Panatenejski:

69DSCN4675 [1280x768].jpg

 

Na Stadionie Panatenejskim w Atenach

 

Na Stadionie Panatenejskim w Atenach

 

 

Świątynia Zeusa Olimpijskiego:

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach

 

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach

 

 

Wzgórze Akropol:

Wzgórze Akropol

 

 

 

Odeon Heroda Attyka:

 Odeon Heroda Attyka

 

 Odeon Heroda Attyka

 

 

Propyleje:

Propyleje w Atenach

 

Propyleje w Atenach

 

 

Partenon:

Partenon w Atenach

 

 

Erechtejon:

Erechtejon

 

 

Widok z Akropolu:

SL372695 [1280x768].JPG

 

 

Schody prowadzące na wzgórze Likavitos:

Schody prowadzące na wzgórze Likavitos:

 

 

W drodze na wzgórze Likavitos:

198SL372731 [1280x768].JPG

 

 

Na wzgórzu Likavitos:

203SL372743 [1280x768].JPG

 

Na wzgórzu Likavitos

 

 

Kościół Agios Georgios:Kościół  Agios Georgios

 

 

Teatr Dionizosa:

Teatr Dionizosa

 

Teatr Dionizosa

 

Rzeźba Dionizosa

 

 

Na głównym Placu Aten - Monastiraki:

Plac Monastiraki

 

 

Agora Rzymska:

Agora Rzymska

 

Na Agorze Rzymskiej

 

Na Agorze Rzymskiej

 

 

Świątynia Hefajstosa na Agorze Greckiej:

Świątynia Hefajstosa

 

 

Agora Grecka:

Agora Grecka

 

Na Agorze Greckiej

 

 

Stoa Attalosa:

Stoa Attalosa

 

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach:

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

 

 

Nasze pamiątki:

384DSCN4859 [800x600].jpg

 

386DSCN4911 [800x600].jpg

 

383DSCN4750 [800x600].jpg

 

 

 

DATA PODRÓŻY: 24-28.02.2015 r.

 

oceń
3
4Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 16 stycznia 2018

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Na blogu będę opisywać moje zagraniczne podróże. Znajdziecie tutaj wiele zdjęć, a także informacje dotyczące miejsc noclegowych i lotów. Jeśli wybieracie się do któregoś z opisanych przeze mnie miejsc...

więcej...

Na blogu będę opisywać moje zagraniczne podróże. Znajdziecie tutaj wiele zdjęć, a także informacje dotyczące miejsc noclegowych i lotów. Jeśli wybieracie się do któregoś z opisanych przeze mnie miejsc, zawsze chętnie służę pomocą:)

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 48283
Wpisy
  • liczba: 18
  • komentarze: 52

Lubię to